Dlaczego srebrna biżuteria ciemnieje? Jak temu zapobiec?
„Dlaczego srebro ciemnieje?” – zastanawiasz się, zaglądając do szkatułki i widząc kolejny raz poszarzały pierścionek lub naszyjnik. Niestety sytuacja, w której srebro przestaje olśniewać i pokrywa się nieestetycznym nalotem, jest nieunikniona. Da się jednak dbać o biżuterię tak, by wciąż cieszyła oko. W tym tekście wyjaśnimy ci, dlaczego ciemnieje srebro i jak temu przeciwdziałać. Przy okazji rozprawimy się z kilkoma mitami i przedstawimy sposoby na to, żeby ten proces opóźnić.
Dlaczego srebro ciemnieje? Fakty i mity
Przygotowujesz się do wyjścia – zostało ci jedynie nałożyć na szyję twój ulubiony naszyjnik. Otwierasz szkatułkę z biżuterią i… widzisz szary, matowy nalot. Ciemniejące srebro to nie powód do paniki, tym bardziej do pozbywania się go! Ciemnienie jest naturalnym procesem – nie powinien cię on niepokoić. Wynika z właściwości srebra, który jest pierwiastkiem chemicznym należącym do metali.
Surowiec ten wchodzi w reakcje z siarczkiem srebra, znajdującym się w naszym pocie, a także w powietrzu (co tłumaczy, dlaczego srebro ciemnieje nawet wtedy, gdy go nie nosimy). Na ciemnienie srebra wpływa nawet zanieczyszczenie powietrza – jeśli na co dzień przebywasz w dużym mieście, twoja biżuteria może zacząć ciemnieć szybciej niż u osoby, która mieszka na wsi.
Na początek rozprawmy się z kilkoma mitami na temat tego, dlaczego srebro ciemnieje na skórze. Nie jest prawdą to, że:
- nalot na srebrze świadczy o chorobie – ciemnieje również srebro nieużywane. Jedyny związek z tym, dlaczego ciemnieje srebro na ciele chorującej osoby, może mieć fakt, że człowiek mocniej się wówczas poci lub przyjmuje specyficzne leki.
- ciemnieje głównie nienoszona biżuteria – częste noszenie srebrnych kolczyków lub naszyjnika nie uchroni ich przed ciemnieniem.
- jeśli srebro ciemnieje, to znaczy, że jest złej jakości – procesowi podlega nawet kruszec najwyższej próby.
- srebra nie powinny nosić osoby z łuszczycą, ponieważ szybko zacznie ciemnieć – po części jest to prawda. Chorzy z łuszczycą stosują maści, które zawierają związki siarki. Mogą one wchodzić w reakcje z biżuterią. To tłumaczy, dlaczego srebro ciemnieje na ciele osób z chorobami skóry.
Z myślą o przyszłości możesz wybierać biżuteryjne dodatki pokryte palladem lub niklem zabezpieczającym powierzchnię. A co zrobić z ciemniejącą srebrną biżuterią, którą już masz?
Czernienie srebra – jak mu zapobiec?
Dementujemy kolejny mit: nie da się całkowicie zapobiec ciemnieniu srebra. Możesz za to opóźniać ten proces i odpowiednio dbać o biżuterię. Oto kilka praktycznych porad:
- przechowuj biżuterię w ciemnym, szczelnym pojemniku – najlepiej poza łazienką, w której panuje wilgoć. Dla dodatkowej ochrony rozdziel naszyjniki lub kolczyki do strunowych torebek, żeby biżuteria nie stykała się ze sobą;
- do czyszczenia używaj ściereczki i sprayu lub płynu do czyszczenia srebra – lepiej nie ufać domowym sposobom, takim jak przecieranie biżuterii papierem ściernym, szczoteczką i pastą do zębów (szczególnie ta z mikrogranulkami może zniszczyć jej powierzchnię!);
- zdejmuj biżuterię podczas wysiłku fizycznego, kąpieli (zwłaszcza w basenie), mycia naczyń czy przygotowywania posiłku;
- nie spryskuj biżuterii perfumami – postaraj się, by nie dostały się na nią kremy, olejki i inne kosmetyki.
W akcesoria, które pozwolą ci dbać o biżuterię, możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie. Wśród nich znajdziesz m.in. szkatułkę na biżuterię w różnych rozmiarach, ściereczkę do polerowania oraz zestaw do czyszczenia biżuterii.