Jak zmierzyć rozmiar palca, by dobrać idealnie pasujący pierścionek?

Planujesz zakup pierścionka zaręczynowego, ale nie wiesz, jak zmierzyć rozmiar palca ukochanej? Znalazłaś w naszym sklepie idealny pierścionek i zastanawiasz się, jaka wielkość będzie dla ciebie dobra? Zgromadziliśmy kilka szybkich sposobów na rozwiązanie tego problemu. W obu przypadkach nie potrzebujesz do tego jubilerskich przyrządów – w zupełności wystarczą ci rzeczy, które znajdziesz w domu. Sprawdź, jak to zrobić w kilka minut!

Jak zmierzyć obwód palca? Uwaga na pułapki

Sprawdzanie rozmiaru pierścionka wydaje się proste, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które potrafią popsuć szyki. Może zdarzyć się tak, że kupiona jeszcze kilka miesięcy temu biżuteria nie zmieści się na twoje palce. Dlaczego? Ich obwód zmienia się nie tylko na przestrzeni lat, ale i… jednego dnia! Wpływ na nasze dłonie ma:

  • stres,
  • temperatura (zimą palce stają się szczuplejsze niż latem),
  • dieta i poziom nawodnienia organizmu,
  • wysiłek fizyczny,
  • faza cyklu miesiączkowego (przed menstruacją ciało zatrzymuje wodę, dlatego trudniej jest ci zdjąć z palca pierścionek, który bez problemu zakładałaś jeszcze kilka dni temu).

To nie koniec – jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zmierzyć rozmiar palca, weź pod uwagę także to, na której dłoni wolisz nosić pierścionki. Te same palce prawej i lewej ręki mogą się różnić nawet o jeden rozmiar!

Jak zmierzyć rozmiar palca? Domowe sposoby

Jeśli masz już świadomość tego, że rozmiar często się zmienia, pora na konkrety – jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem? Masz do wyboru dwie drogi:

  • wykonać pomiar na palcu,
  • posłużyć się dowolnym noszonym na co dzień pierścionkiem.

W pierwszym przypadku wystarczy Ci tasiemka lub nić, którą trzeba obwiązać palec. Zaznacz na niej miejsce, w którym spotkały się oba jej końce – w ten sposób otrzymasz obwód swojego palca. Wynik sprawdź w jednej z dostępnych w sieci tabeli rozmiarów. Jeżeli zależy ci na dokładnym pomiarze, nie używaj centymetra krawieckiego ani suwmiarki. Wtedy zwiększa się ryzyko, że ściśniesz palec i wybierzesz zbyt mały rozmiar.

Jeśli wolisz zmierzyć pierścionek zamiast palca, posłuż się wspomnianą suwmiarką lub linijką. Przyłóż ją do najszerszego miejsca, by dowiedzieć się, jaką ma średnicę. Spróbuj dla pewności zmierzyć ją z kilku różnych perspektyw – pomiary nie powinny się znacznie różnić.

A co zrobić, jeśli musisz potajemnie ustalić rozmiar pierścionka? Sięgnij jeden z pierścionków ukochanej i postępuj, jak w drugim opisanym przez nas sposobie. Jeżeli obawiasz się, że przyszła narzeczona zauważy zniknięcie swojej biżuterii, zaopatrz się w miękką masę (np. plastelinę) i odciśnij w niej pierścionek. Potem wybierz się z odciskiem do jubilera!

Jak sprawdzić rozmiar palca? U jubilera!

Najpewniejszym sposobem na to, jak zmierzyć palec na pierścionek, jest wizyta u jubilera lub w salonie z biżuterią. Znajdują się tam przyrządy stworzone wyłącznie do mierzenia rozmiarów, np. obrączki miarowe (ułożone rosnąco, zakładane po kolei w poszukiwaniu idealnego rozmiaru) oraz trzpień miarowy, którym mierzy się sam pierścionek.

Po czym poznasz, że wybrałaś dobry rozmiar? Pierścionek nie uwiera, przechodzi przez wszystkie stawy palca, ale też z niego nie spada – po prostu czujesz się w nim komfortowo.

Pamiętaj też, że pierścionki da się zmniejszyć lub zwiększyć, dlatego nie martw się o to, że dokonasz nieudanego zakupu. Niektóre salony biżuteryjne oferują także wymianę na inny rozmiar. Jest tak w przypadku e-pare – pierścionek o niepasujących wymiarach możesz wymienić w wybranych salonach stacjonarnych Pandora!