Typy urody a biżuteria – jak dobrać ją do lata, jesieni, zimy i wiosny?

Zastanawiasz się, jaki jest związek między typami urody a biżuterią? Te pierwsze określamy pojęciami zaczerpniętymi z natury, a dokładnie pór roku – wiosną, latem, jesienią i zimą. Można odnieść je do mody i urody – dobrać podkreślające Twoje piękno ubrania, dodatki czy makijaż. Nie zapominaj też o biżuterii. Dowiedz się, jaka biżuteria idealnie pasuje do twojego typu urody – odpowiednie kolory kamieni i kruszców dodadzą ci powabu!

Typ urody a biżuteria – jak wybrać tę właściwą?

Czym zazwyczaj kierujesz się przy wyborze biżuterii? Być może gustem – wtedy może się okazać, że podczas przymiarki pięknego naszyjnika twoja cera będzie wyglądać na dość bladą, a kolor wypatrzonych przez sklepową witrynę kolczyków pogryzie się z odcieniem twoich oczu. Dlaczego tak jest? Każda z nas ma określony typ urody:

  1. wiosnę,
  2. lato,
  3. jesień,
  4. zimę.

Podział ten stworzyła w latach 80. ubiegłego wieku kosmetolożka Carol Jackson. Uważała, że przy wyborze nie tylko biżuterii, ale i ubrań i dodatków, powinnyśmy kierować się naszym wyglądem. Trzeba tu wziąć pod uwagę kolor:

  1. żył na nadgarstkach – zielonkawe naczynka sugerują, że masz ciepły typ urody, niebieskie i fioletowe zaś zimny,
  2. włosów – ciepłe podtypy mają złote refleksy, a chłodne – lekko srebrne i platynowe,
  3. oczu – do zimnych zaliczamy szare, niebieskie i ciemnobrązowe, do ciepłych piwne i zielone,
  4. cery i łatwość jej opalania – ciepłe typy urody mają z reguły ciemniejszą karnację i opalają się szybciej niż chłodne.

To nie koniec tej klasyfikacji, jeśli chodzi o związek między biżuterią a typem urody. W każdym z nich występują podtypy, np. głębokie, czyste lub przygaszone. Jeżeli potrzebujesz tak dokładnej analizy, udaj się do specjalistki lub zrób szczegółowy test dostępny w sieci.

Biżuteria a typ urody

Typ urody wiosna: biżuteria

Do pierwszego z typów urody – wiosny – zaliczamy panie o ciepłej karnacji, która łatwo się rumienią. Mają one jasne włosy, najczęściej blond lub jasnorude, a ich oczy przyjmują najjaśniejsze odcienie – niebieskie, zielone i żółtobrązowe. Wyglądają świetnie w biżuterii w kolorze żółtego i różowego złota, które idealnie podkreślają delikatną cerę. Jeśli chcą nadać urodzie nieco ostrzejszego rysu, mogą postawić na kolorowe kamienie, np. zielone, różowe czy fioletowe.

Nasze typy: czerwony pierścionek z rubinami pavé, kolczyki obręcze z fioletowymi kamieniami, naszyjnik z ogniwami w kolorze różowego złota

Typy urody: lato i biżuteria

Jedna z największych skrajności – lato – wcale nie oznacza ciepłej, słonecznej urody! Do tego typu zaliczają się głównie brunetki i szatynki o beżowej karnacji. Na ich cerze mogą pojawiać się piegi o lekko chłodnawym odcieniu. Oczy pań w typie lata zawsze mają domieszkę szarości. Najbardziej gustownie wyglądają one w białym złocie i srebrze, pasują im także perły.

Nasze typy: wężykowa bransoletka z ozdobnym charmsem, srebrny naszyjnik z bratkiem, kolczyki z perłami hodowlanymi

Typ urody jesień: biżuteria

Masz złotą, brzoskwiniową cerę i włosy ze złotymi, rudymi lub miedzianymi refleksami? Prawdopodobnie twój typ urody to jesień! Może ci to zasugerować także odcień oczu – brązowy lub zielony. Pani Jesień jest stworzona do noszenia złota – zarówno żółtego, jak i różowego. Sprzyjają jej także kamienie o ciepłych kolorach, np. żółtym, pomarańczowym czy brązowym. Łatwo jest je skojarzyć z barwami jesiennych liści.

Nasze typy: pozłacana bransoletka z ogniwami, pierścionek w kształcie korony, kolczyki sztyfty z różowymi stokrotkami

Typ urody zima: biżuteria

Na koniec najrzadziej spotykany typ urody – zima. Jaka biżuteria do niego pasuje? Taka kobieta wygląda najlepiej we wszystkim, co kontrastuje z jej porcelanową cerą, ciemnymi włosami i oprawą oczu. Źrenice mają zazwyczaj intensywny kolor, głównie niebieski. Na kobiecie o tak niezwykłej urodzie doskonale wyglądać będzie srebro, a także cyrkonie i czarne kamienie. Typ urody zima lubi też głębokie kolory, takie jak bordo czy butelkowa zieleń.

Nasze typy: srebrne sztyfty w kształcie kulek, charms z cyrkoniami i wiśniowym kamieniem, naszyjnik z granatowym kryształem

Kiedy już wiesz, jakim typem urody jesteś, wybierz biżuterię, która podkreśli Twoje piękno.